درحال بارگذاری ....
به نخل خوش آمدید.وارد یا عضو شوید کاربرگرامی شما اکنون در مسیر زیر قرار دارید : دومین جشنواره عودنوازان رادمهر به مقصد پایانی رسید

دومین جشنواره عودنوازان رادمهر به مقصد پایانی رسید

تاریخ ارسال پست:
یکشنبه 17 بهمن 1395
منتشرکننده:
سایت نخل موزیک

دومین جشنواره عودنوازان هرمزگان با نام جشنواره عودنوازان رادمهر به‌پاس بیش از 40 سال فعالیت هنری استاد علی رادمهر با حضور گروه‌ها و تک‌نوازان ساز عود در هرمزگان طی دو روز در شهرستان بندر خمیر برگزار شد.

رئیس انجمن موسیقی هرمزگان در خصوص جشنواره عودنوازان رادمهر در گفت‌وگو با ایسنا، منطقه خلیج‌فارس، اظهار کرد: انجمن موسیقی هرمزگان اولین دوره جشنواره عودنوازان خلیج‌فارس را در سالیان قبل برگزار کرد که امسال برای سال دوم با توجه به اینکه استاد "علی راد مهر" بیش از 40 سال سابقه آموزش و شناخت استعدادها درزمینهٔ ساز عود را دارد و بندر خمیر یکی از پایگاه‌های خوب عود نوازی هرمزگان است به‌پاس گرامیداشت وی، دومین جشنواره عودنوازان با عنوان جشنواره عودنوازان رادمهر را در این شهر برگزار کردیم.

وی ادامه داد: چون ظرفیت‌های قابلی را در موسیقی هرمزگان دارا هستیم باید از این ظرفیت‌های هنری به‌درستی بهره ببریم که خاصیت چنین جشنواره‌هایی شناسایی استعدادهای قابل موسیقی است.

جهانبخش افزود: از این بابت بسیار خوشحالیم که این اتفاق خوب در بندر خمیر شکل گرفت که آثار و برکات آن در فرهنگ و هنر این دیار و زمینه‌های توسعه‌ای، سالیان متمادی جریان خواهد داشت و پیشرفت خواهد کرد.

وی تأکید کرد: امیدواریم با همدلی و وفاق مثال‌زدنی که در بین هنرمندان و مردم هنردوست بندر خمیر و مسئولین دلسوزی که با دید هنری به پیرامون خود نگاه می‌کنند و اولویت تصمیم‌گیری‌شان بر مدار هنر است در سال آینده این جشنواره را به‌صورت ملی و حتی بین‌المللی برگزار کنیم و همه‌مان ایستاده‌ایم تا هنر هرمزگان همچنان بر قله پرافتخار خود بایستد.

استاد عود نوازی هرمزگانی که جشنواره عودنوازان هرمزگان به نام وی نام‌گذاری شده است در گفت‌وگو با ایسنا، منطقه خلیج‌فارس ابراز کرد: جشنواره عودنوازان امسال بسیار عالی و موفقیت‌آمیز برگزار شد و از همه دست‌اندرکاران تشکر می‌کنم که چنین جشنواره‌ای را برگزار کردند.

علی رادمهر بیان کرد: چنین جشنواره‌هایی باعث نشاط اجتماعی در میان مردم می‌شود که فاکتور بسیار مهمی به شمار می‌رود و امید را در دل جوانانی که در این زمینه فعالیت دارند رشد می‌دهد تا آن‌ها تلاش خود را برای رسیدن به سطوح بالاتر انجام دهند.

وی خاطرنشان کرد: شرکت‌کنندگان در بخش رقابتی این جشنواره بسیار خوب و مستعد بودند و برخی از اجراها بسیار قوی و لذت‌بخش بود که تداوم چنین جشنواره‌هایی باعث ترغیب جوانان هنرمندی می‌شود که عود نوازی را به‌تازگی آغاز کرده‌اند.

یک سازنده و استاد عود در هرمزگان در گفت‌وگو با ایسنا، منطقه خلیج‌فارس، با بیان اینکه جشنواره عودنوازان رادمهر بسیار خوب برگزار شد عنوان کرد: روی‌هم‌رفته جشنواره‌ها بهانه بسیار خوبی برای گردآوری هنرمندان در کنار هم است و امیدوارم از این به بعد هرساله این جشنواره ادامه داشته باشد و مانند گذشته 5 سال از برگزاری آن نگذرد.

محمد رفیع اشعری تصریح کرد: زمینه‌ای برای ارائه آثار هنرمندان جوان وجود ندارند و چنین جشنواره‌هایی باعث می‌شود هنرمندان جوان جایگاهی را برای ارائه اثرشان داشته باشند و مورد تشویق قرار گیرند که باعث پیشرفت وضعیت نوازندگی عود در منطقه می‌شود.

وی اضافه کرد: اجرای هنرمندان در بخش رقابتی نسبتاً خوب بود ولی بسیار نیاز به کار و تمرین در این مسیر داریم که برگزاری چنین جشنواره‌هایی باعث کسب تجربیات برای هنرمندان جوان می‌شود.

اشعری افزود: برگزاری مدام چنین جشنواره‌هایی باعث می‌شود جوانان باانگیزه بیشتر به فعالیت هنری خود بپردازند و با دانستن وجود چنین جشنواره‌ای تلاش خود را برای ارائه اثرشان مضاعف کنند.

وی بیان کرد: ازنظر من هدف حضور در این جشنواره و دیده شدن هنر هنرمندان جوان است تا بتوانند باانگیزه و انرژی بیشتر برای سال‌های بعد به فعالیت هنری خود ادامه دهند.

این استاد عود نوازی ابراز کرد: یکی از نواقص بزرگی که همیشه در اجراها دیده می‌شود مشکل سیستم صوت است، اگر سیستم صوتی مناسبی نباشد هنرمند موسیقی نمی‌تواند به‌درستی هنر خود را اجرا کند که امیدواریم در برنامه‌های دیگر به این موضوع توجه بیشتری شود.

یک از داوران جشنواره عود نوازی رادمهر در خصوص این جشنواره در گفت‌وگو با ایسنا، منطقه خلیج‌فارس، اظهار کرد: جشنواره خیلی خوب برگزار شد و در حد شأن و شخصیت استاد رادمهر بود، مهم‌تر از همه این بود که جمعی از هنرمندان به بهانه بزرگداشت استاد رادمهر در کنار هم جمع شدند و این کار نیک را برگزار کردند.

مرتضی کریمی با بیان اینکه من خودم از دل چنین جشنواره‌هایی شناخته شدم افزود: چنین جشنواره‌هایی باعث می‌شوند هنرمندان جوان با یکدیگر آشنا شوند و فایده‌اش این است که درواقع هم جوانان بیشتر دیده می‌شوند و قیاسی بین آن‌ها اتفاق می‌افتد و هم باعث می‌شود آن‌ها تلاش خود را بیشتر کنند.

 وی خاطرنشان کرد: کسب رتبه در چنین جشنواره‌هایی به نظرم اهمیت خاصی ندارند و مهم دیده شدن است که باعث پشتکار و افزایش همدلی هنرمندان در روند پیشرفتشان می‌شود.

کریمی ادامه داد: شرکت‌کنندگان در بخش رقابتی این جشنواره برای رقابت نیامده بودند و به دنبال محک زدن خود بودند تا تجربه جدیدی کسب کنند و داشته‌های خود را به نمایش گذارند و من نیز اعتقادی به کسب رتبه در چنین جشنواره‌هایی را ندارم ولی این نکته را باید مدنظر داشت که رتبه تا حدودی به تلاش هنرمندان جوان کمک می‌کند تا مسیر موفقیت خود را بپیمایند.

وی تصریح کرد: کمی و کاستی‌های این جشنواره‌ها اهمیتی ندارند و اصل برگزاری و تداوم آن است که باعث ایجاد همدلی و تقویت پشتکار هنرمندان می‌شود.

این استاد عود نوازی در پایان با بیان اینکه هنرمندی که اثرش به اجرا گذاشته شود بیشتر ترغیب خواهد شد تا در هنرش فعالیت خود را افزایش دهد گفت: هنرمند با امید شرکت و پیشرفت در این جشنواره برای سال‌های آتی ترغیب می‌شود، پس تداوم چنین جشنواره‌هایی باعث تقویت انگیزه هنرمندان خواهد شد که دلگرمی را در آن‌ها به وجود می‌آورد و باعث می‌شود فرهنگ و هنر ما پیشرفت کند و تأثیرش در جامعه نمایان شود.

به گزارش ایسنا، این جشنواره در دو بخش رقابتی با حضور عودنوازان زیر 25 سال هرمزگانی و بخش جنبی با اجرای اساتید و پیشکسوتانی که درزمینهٔ عود نوازی سابقه تدریس و اجرا دارند برگزار شد که  در بخش رقابتی بارأی هیئت‌داوران "امین باصره" از بندرعباس به‌عنوان نفر اول، "محمد بهادر" از بستک به‌عنوان نفر دوم و "بهنام علیزاده" از بندرعباس و "حسام علاوی" از قشم به‌طور مشترک مقام سوم را کسب کردند که از آن‌ها با اهدای جوایز و لوح، تقدیر به عمل آمد.

همچنین در پایان از اساتید و پیشکسوتانی که درزمینهٔ عود نوازی سابقه تدریس و اجرا داشتند نیز تقدیر به عمل آمد تا دومین جشنواره عودنوازان رادمهر به مقصد پایانی خود برسد.

گزارش: محمد ذاکری نژاد، خبرنگار ایسنا، منطقه خلیج‌فارس


اطلاع رسانی واتساپ
نظرات این مطلب
نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی